Wdzydzki Park Krajobrazowy

67 km od OW Wrzos


Wdzydzki Park Krajobrazowy

Wdzydzki Park Krajobrazowy – obejmuje jezioro Wdzydze i kilka mniejszych jezior otoczonych borami. Leśno-pojezierny obszar parku wyróżnia się nieprzeciętnym pięknem krajobrazu. Szata roślinna parku jest różnorodna i dobrze zachowana. W pełni wykształcona jest roślinność wodna i torfowiskowa.

Na jeziorach znajduje się w sumie 10 chronionych wysp, które są ostoją rzadkich i chronionych gatunków ptaków, takich jak: szlachar, nurogęś, brodziec piskliwy czy kormoran. Wody Jezior Wdzydzkich zamieszkiwane są m.in. przez troć jeziorową (zwaną wdzydzką) oraz raka szlachetnego.

Jeziora Wdzydzkie zyskały popularność także wśród fanów sportów wodnych – po jeziorach pływają kajaki, łódki czy jachty.

WPK jest idealnym miejscem na ucieczkę od zgiełku miasta i aktywne spędzenie czasu. W rezerwacje wytoczono blisko 180 kilometrów tras rowerowych (ich opis znajdziecie tu) oraz niemal 30 kilometrów pieszych szlaków edukacyjnych (ich lista dostępna jest tutaj).

Podczas pieszych wędrówek lub jazdy rowerem przez dziewicze lasy mijać będziemy malownicze jeziora, a mając trochę szczęścia natrafimy też na naturalnych gospodarzy tych terenów (np. sarny czy jelenie).

Na trasach ustawiono tablice informacyjne, z których dowiemy się więcej o tutejszej faunie i florze oraz kulturze regionu.